Forum dla nauczyciela, ucznia, rodzica

Praca na pół-etatu a obowiązek pracy w dni wolne wg planu

Zapraszamy do dyskusji

Moderatorzy: a.wozniak, apache, m.trojnar

Praca na pół-etatu a obowiązek pracy w dni wolne wg planu

Postprzez norbert » Cz mar 10, 2011 8:39 pm

Witam! Jestem nauczycielem pracującym na pół etatu. Pracuję dokładnie w wymiarze 12/18 rozłożonym na 3 dni tygodniowo. Wiadomo, że KN określa że wymiar godzin czasu pracy nauczyciela pełno-etatowego wynosi 40g przez 5 dni w tygodniu ale jednoczesnie nie precyzuje że wymiar na pól etatu ma również zastosowanie do pięcio-dniowego tygodnia pracy z odpowiednio pomniejszonym wymiarem godzin pracy . Mój poważny problem polega na tym, że wymaga się ode mnie abym przychodził do pracy w dni, w które wg planu nie pracuję w tej szkole, chodzi zazwczyczaj o rady ped. i dyżury, które zawsze ale to bez wyjątku są właśnie w te dni kiedy planowo nie ma mnie w szkole.Często koliduje to z moim planem zajęć pozaszkolnych i mówiąc szczerze przez trudną sytuację finansową nie mogę pozwolić sobie na zrezygnowanie z zajęć pozaszkolnych. Moje nieobecności na radach i dyżurach zaskutkowały upomnieniami pisemnymi i groźbą dyscyplinarnego zwolnienia z pracy. Proszę o poradę i pomoc w tej kwestii i o opinię czy Dyrekcja w dzień w który wg planu w tej szkole nie pracuję ma prawo przymuszać mnie do przyjścia do pracy.
norbert

Postprzez m.trojnar » Cz mar 31, 2011 8:38 am

Prawda jest pośrodku. Najlepiej porozmawiać z dyrekcją szczerze, bez wstydu podając sytuację finansową. Z doświadczenia wiem, że wszystko da się omówić i ustalić. Jeżeli Dyrektor szkoły jest człowiekiem dbającym o pracowników postara się pomóc. Pół etatu to jest 20 h tygodniowo. 8 h ponad zajęcia dydaktyczne, którymi może dysponować dyrekcja szkoły mogą być wykorzystane w różnych dniach tygodnia, czasami jest to też np. sobota. Dobra wola współpracy musi być po obu stronach. Pisze Pan o dyżurach - czy to chodzi o dyżury międzylekcyjne na korytarzu? Dyrektor nie może dać takich dyżurów wtedy gdy nauczyciela nie ma w pracy. To należałoby zgłosić do organu prowadzącego czyli do Wydziału Oświaty.
Natomiast dyżury podczas konsultacji z rodzicami są w godzinach popołudniowych więc nauczyciel musi się dostosować, chyba, że zostanie zwolniony z nich przez dyrektora ze względu na inne zajęcia. Ale to można ustalić też podczas rozmowy z przełożonym.
Maria Trojnar moderator
m.trojnar
Profesor oświaty

Re: Praca na pół-etatu a obowiązek pracy w dni wolne wg plan

Postprzez Bernadeta_eu » Pt kwi 08, 2011 12:06 pm

Zgadzam się z powyższą opinią. Wszystko jest do ustalenia i nie wydaje mi się,aby dyrekcja szkoły robiła jakieś problemy,tym bardziej jeżeli chce utrzymać przyjazne stosunki z pozostałymi pracownikami.
www.bernadeta.eu - Pensjonat Biały Dunajec - Zapraszamy
Bernadeta_eu
Lubi rozmawiać

Postprzez cwiekp » Wt paź 27, 2015 11:13 am

Właśnie tego szukałem od godziny:) Dzieks!!!
cwiekp

Postprzez artmuz40 » Wt gru 13, 2016 10:00 am

Myślę, że jest to konieczne w celu zharmonizowania godzin pracy z kierownictwem.
artmuz40

Powrót do Forum Oświaty