Forum dla nauczyciela, ucznia, rodzica

Jak wspierać dziecko w nauce

Forum specjalnie stworzone dla rodziców. Jak pomagać naszemu dziecku, jak rozmawiać z nauczycielami czy w końcu czy pozwalać dziecku oglądać telewizje?

Moderatorzy: a.wozniak, apache, m.trojnar

Re: Jak wspierać dziecko w nauce

Postprzez Zamek-Krynica » Cz kwi 14, 2011 12:37 pm

Witam Wszystkich an forum. Moim zdaniem trzeba w głównej mierze wspierać dziecko mentalnie,oraz udostępnić mu wszystko czego potrzebuje,chodzi tutaj o przestrzeń. Pamiętajmy też,że zmuszanie go do czegoś ma zazwyczaj skutek odwrotny do zamierzonego,więc nie róbmy tego.
Zamek-Krynica

Postprzez IzaBella » Pn kwi 18, 2011 8:04 am

Wspieranie mentalne według mnie jest mało skuteczne. Ja bym raczej postawiła na pozytywne motywowanie, próbę wzbudzenia w dziecku potrzeby poznawania świata. To jednak należy zrobić na samym początku ścieżki edukacyjnej, bo później tylko utrwala się system wartości młodego człowieka. Prawda jest taka, że to jak dalej potoczą się losy edukacyjne dziecka zależą od tego jak zostanie nastawione do edukacji w pierwszych latach podstawówki.
www.uczymy24.pl - nauka na żywo przez Internet -skutecznie,tanio i wygodnie!
IzaBella

Postprzez m.trojnar » Pn kwi 18, 2011 9:27 am

Powiedziałabym, że już od przedszkola pozytywne nastawienie do nauki należy wpajać. A przede wszystkim od razu reagować na zauważone trudności w przyswajaniu umiejętności, np. wizytą w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Ich diagnoza i przykłady terapii pozwolą pozbyć się trudności w nauce.
Maria Trojnar moderator
m.trojnar
Profesor oświaty

Postprzez Bernadeta_eu » Pt cze 03, 2011 7:41 pm

No to racja,ale czy wpajanie i upewnianie dziecka w tym,ze musi aspirować do najwyższych celów jest dobre? Potem przekłada się to na dużą presję i stres,a w jego oczach uchodzimy za tyrana.
www.bernadeta.eu - Pensjonat Biały Dunajec - Zapraszamy
Bernadeta_eu
Lubi rozmawiać

Postprzez m.trojnar » Śr sie 24, 2011 10:47 am

Myślę, że nie muszą to być najwyższe cele, ale chęć poznawania, uczenia się nowego i przyswajanie wiedzy. Z doświadczenia wiem, że np. niewykryta skrzyżowana lub nieustalona lateralizacja oczna może powodować problemy w czytaniu dłuższych wyrazów a co za tym idzie niechęć do czytania. A to powoduje dalsze konsekwencje.
Natomiast masz rację - nadmierna ambicja i aspiracje powodują stres i frustracje. Tego należy unikać.
Maria Trojnar moderator
m.trojnar
Profesor oświaty

Postprzez wojts » Śr gru 28, 2011 11:08 am

Ambicję trzeba odłożyć na bok. Wymuszanie na siłę nic nie da. Najważniejsza jest efektywna nauka. Moim zdaniem należy nauczyć dziecko korzystania ze swojego umysłu. Jeśli ktoś sobie nie radzi, może warto jak najszybciej skorzystać z pomocy psychologa. Czasem wystarczy znaleźć odpowiedni sposób na naukę i dziecko się odblokuje. Ja swojemu synowi wykupiłem taki trening mózgu który daje systematyczne i zadowalające efekty. Myślę, że wielu rodziców nie podchodzi odpowiednio do nauki swoich dzieci. Nie potrzeba wiele, aby się lepiej uczyły. Szkoda, że w szkołach nie ma takich ćwiczeń, powinny być one obowiązkowe, bo kazdy trening pamięci przyspiesza uczenie się. Z umysłem jest taka samo jak z ciałem, jeśli się odpowiednio nie wytrenuje, to nie będzie sprawny.
wojts

Postprzez Basiencja » Cz maja 23, 2013 11:36 am

No tak, zrobiła się trochę taka moda na uczenie dzieci wielu rzeczy od bardzo młodego wieku. Niemowlęta mogą uczyć się pływać. Przed 5 rokiem życia dziecko powinno zacząć uczyć się chińskiego, bo wtedy kształtuje się narząd mowy i jak tak małe dziecko nie nauczy się wymawiać trudnych chińskich głosek, to 6 r.ż. będzie już za późno. Do tego koniecznie angielski i niemiecki lub francuski, tenis, wu-szu, pianino, tańce... Znam takie mamy. Cały dzień tylko wożą dzieci z zajęć na zajęcia. Mam tylko nadzieją, że osoby prowadzące te zajęcia znają trochę psychologię rozwojową i uczą przez zabawę.
Można i tak, chociaż chyba najtrudniejsze jest uchronienie dziecka przed stresem i wciąganiem go od najmłodszych lat w wyścig szczurów.
Dlatego osobiście wolę delikatniejsze formy wspieranie rozwoju jak zabawy i gry edukacyjne, w które dziecko może bawić się z rodzicami czy dziadkami. W szkole mojej młodszej córki zaplanowano kupienie dzieciom na zakończenie roku zamiast książek gry edukacyjne Akademii Umysłu, w które dzieci mogą grac na komputerze. Wygląda to bardzo ciekawie i podoba się dzieciom.

Obrazek
Basiencja

Postprzez AniaJ » Pt maja 24, 2013 7:48 am

Znam te programy, właśnie kupiliśmy dla naszych dzieci, te gry są teraz w promocji. Na pewno dzieciaki będą zadowolone. Gry Akademii Umysłu są na poziomie, nie tylko rozwijają spostrzegawczość, pamięć czy logiczne myślenie, ale dzieciaki chętniej się w to bawią niż w inne gry.
AniaJ

Postprzez adammaliniak » Śr lip 31, 2013 7:58 am

Ktoś może coś więcej napisać na temat tych gier? Wyglądają ciekawie, zastanawiam się, czy dać je dzieciom na wakacje, skoro już siedzą przed komputerem to niech nie grają w głupoty..

Ostatnio edytowano Śr sty 22, 2014 12:33 pm przez adammaliniak, łącznie edytowano 1 raz
adammaliniak

Postprzez ggruszkastasia » Cz gru 05, 2013 7:07 am

Dziecko w wakacje przy kompie???
ggruszkastasia

Postprzez Phaedra » Cz wrz 29, 2016 1:28 pm

To jednak należy zrobić na samym początku ścieżki edukacyjnej, bo później tylko utrwala się system wartości młodego człowieka.
Phaedra

Postprzez ala.havel » Pn lis 14, 2016 3:07 pm

Dziecko ma w sobie naturalną chęć do nauki, do poznawania świata. Niestety, w większości przypadków szkoła i rodzice uśmiercają tę chęć, czyniąc z niej przykry obowiązek. Uczmy się razem z dziećmi, eksperymentujmy, bawmy się, poznawajmy świat empirycznie i nie gańmy za złe oceny, tylko motywujmy do dalszej pracy. Ważne jest to, ile dziecko wie naprawdę, a nie na ile jego wiedzę wycenił nauczyciel.
ala.havel

Postprzez Joolexxx » Wt lis 15, 2016 10:59 am

Ja swojemu dziecku mówię, że nie musi być najlepszy, ale ciągle też mu powtarzam, że nauka i wykształcenie jest ważne. Sami skończyliśmy studia i nasze dziecko chcę wziąć z nas przykład.
Joolexxx

Postprzez mysticmac » Pn lis 21, 2016 9:43 am

Dużo z nim siedzieć i pomagać..
firma spedycyjna
mysticmac

Postprzez drakhtul » Cz gru 15, 2016 11:34 am

ggruszkastasia napisał(a):Dziecko w wakacje przy kompie???

Teraz to chyba kazdy dzieciak siedzi przed kompem, nie zaleznie od pory roku czy dnia.

O tych programach nigdy nie slyszalem, a mysle ze sa calkiem ciekawe. Musze sie z nimi bardziej zapoznac.
nie.
drakhtul
Lubi rozmawiać

Następna strona

Powrót do Rodzice