Forum dla nauczyciela, ucznia, rodzica


Przełomowa publikacja pedagogiczna

Kupię, sprzedam, miejsce w którym nasi odbiorcy znajdą najlepszą ofertę.

Moderatorzy: m.trojnar, apache

Przełomowa publikacja pedagogiczna

Postprzez Impulsywny Kamil » Cz lut 28, 2013 10:23 am

Przełom dwoistości w pedagogice polskiej
Historia, teoria i krytyka

Witkowski Lech

Wydanie I, Kraków 2012, Format B5, Objętość 768 stron, Oprawa twarda, szyta
ISBN: 978-83-7850-073-5

Chciałbym gorąco polecić najnowsza publikację prof. Lecha Witkowskiego. Autor po raz kolejny podkreślił swoją pozycję wśród badaczy nauk społecznych. Słusznie prof. Sztompka napisał o autorze, że ten staje się autorytetem dla autorytetów. Autor podjął się trudu współczesnego odczytania dzieła siedmiu mistrzów pedagogiki polskiej, działających w okresie międzywojnia, wobec których uczyniono wiele starań o to, by pozostali zapomniani i byli traktowani zdawkowo, jako postacie muzealne.


Z opinii wydawniczej prof. zw. dr. hab. Zbigniewa Kwiecińskiego:

[...] to najważniejsza i najlepsza polska książka z pedagogiki ogólnej od czasu ukazania się ostatnich monografii późnego K. Sośnickiego ponad czterdzieści lat temu. [...]

Teraz pedagogika polska otrzymuje niezwykły prezent w postaci głębokiego i szerokiego zarazem współczesnego odczytania dzieła aż siedmiu mistrzów pedagogiki polskiej, których najważniejsze prace powstały w okresie międzywojnia, a uczyniono wiele starań o to, by pozostali zapomniani i byli traktowani zdawkowo jako postacie muzealne i książki tylko archiwalne. Tymczasem wykonali oni ogromną pracę analityczną i twórczą. Autor wykazuje, że pragnęli oni, aby wymarzona i wyczekiwana polska państwowość miała najlepszą w świecie oświatę, aby wychowanie i kształcenie w Polsce miało najlepszą w świecie podbudowę naukową, studiowali dogłębnie najnowsze dzieła światowe, sięgali do najlepszych tradycji, poszukiwali twórczo istoty wychowania sprzyjającego pełni rozwoju każdej jednostki. Doprowadzili pedagogikę polską na szczyty i na próg jej własnej teoretyczności.
Autor wykonał ogromną pracę za całe pokolenia pedagogów polskich, którym słusznie wytyka, że nie chcieli się uczyć od swoich wielkich poprzedników i nie podjęli obowiązku kontynuacji ich dzieła. Trzeba było tak wybitnego umysłu, tak dojrzałego i utalentowanego filozofa, takiego giganta pracowitości, jakim jest profesor Lech Witkowski, żeby podjąć się zadania odczytania rozległego dzieła wielkich pedagogów polskich pierwszej połowy XX wieku i dokonać tego po mistrzowsku. Doskonała jest obudowa teoretyczna tej monografii (część wstępna, część I i część II). Świetne są analizy krytyczne pedagogiki „socjalistycznej”, przerywającej i przekreślającej dokonania swoich wielkich poprzedników. Wielce kształcąca jest każda cząstka książki poświęcona dziełu kolejnych mistrzów pedagogiki polskiej. Z satysfakcją i radością można powitać tę świetną książkę, Autorowi zaś pogratulować, podziękować i pozazdrościć.

http://impulsoficyna.pl/nowosci/przelom ... ,1402.html
Impulsywny Kamil
Lubi rozmawiać
 
Posty: 35
Dołączył(a): Cz kwi 07, 2011 12:19 pm

Re: Przełomowa publikacja pedagogiczna

Postprzez kkokospoko » Pn lis 18, 2013 3:39 pm

Przydatne, dzięki
kkokospoko
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn lis 18, 2013 3:36 pm


Re: Przełomowa publikacja pedagogiczna

Postprzez dobragit1 » Cz sty 23, 2014 9:56 am

Ciekawe.
dobragit1
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr sty 22, 2014 2:26 pm

Re: Przełomowa publikacja pedagogiczna

Postprzez astroman79 » Wt gru 02, 2014 12:10 pm

Bardzo ciekawe
astroman79
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn gru 01, 2014 4:19 pm

Re: Przełomowa publikacja pedagogiczna

Postprzez CharlesJPK8 » So mar 21, 2015 8:13 am

Ja polecam "Dziecko u progu szkoły" L. Wiatrowska i H. Dmochowska. Przedstawione w książce możliwości i ograniczenia w rozwoju poszczególnych sfer (fizycznej, poznawczej, społeczno-emocjonalnej) pokazują możliwość funkcjonowania dziecka w...............
NoorAlamShahzad
CharlesJPK8
 
Posty: 1
Dołączył(a): So mar 21, 2015 8:08 am

Re: Przełomowa publikacja pedagogiczna

Postprzez edward7654 » Śr lis 14, 2018 6:11 am

Moim zdaniem to wszystko co jest napisane jest bardzo ciekawe. Mi to się naprawdę bardzo podoba i polecę to kumplom.
edward7654
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr lis 14, 2018 6:09 am


Powrót do Podręczniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron