Forum dla nauczyciela, ucznia, rodzica


Praca po przerwie dydaktycznej

Zapraszamy do dyskusji na temat awansu zawodowego

Moderatorzy: m.trojnar, apache

Praca po przerwie dydaktycznej

Postprzez m.trojnar » Pt wrz 23, 2011 12:58 pm

Zamieszczam tutaj odpowiedż WE na zadane telefonicznie pytanie. Może jeszcze ktoś ma taki problem.
Nauczyciel mianowany po 7 letniej przerwie chce powrócić do pracy w szkole. Pytanie brzmiało: na jakim etapie w awansie zawodowym będzie i jakie przepisy to regulują. Odpowiedź poniżej.

W odpowiedzi na postawione pytanie informuję, że status zawodowy nauczycieli uregulowany jest w ustawie z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006r. Nr 97, poz. 674). Z przedstawionego stanu faktycznego wnioskuję, że przed wyjazdem za granicę nauczyciel osiągnął stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Po powrocie do kraju w sytuacji, gdy będzie chciał powrócić do zawodu będzie miał możliwość zatrudnienia się w szkole publicznej lub niepublicznej. Zatrudnienie w szkole niepublicznej następuje w oparciu o przepisy nie wyżej wspomnianej Karty Nauczyciela, lecz na podstawie ogólnych zasad wynikających z kodeksu pracy. Jest to forma zatrudnienia, która dla nauczyciela, szczególnie mianowanego jest o wiele mniej korzystna.
W przypadku zatrudnienia w szkole publicznej możliwe jest zatrudnienie dwojakie. Zatrudnienie "na mianowaniu" uregulowane jest w art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela w brzmieniu:
"5. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:
1) (14) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;
4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;
5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony."
Kluczowe znaczenie ma tu punkt 6, który mówi o tym, że nauczyciel mianowany powinien być zatrudniony w pełnym wymiarze godzin. Jeżeli jednak dyrektor szkoły nie dysponuje całym etatem dla nauczyciela droga do zatrudnienia nie jest zamknięta, gdyż w oparciu o art. 10 ust. 6 dyrektor może zatrudnić nauczyciela mianowanego na niepełny wymiar godzin w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Niestety nauczyciel w ten sposób zatrudniony nie korzysta z szeregu przywilejów nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie. Idąc dalej należy również wspomnieć o regulacji zawartej w art. 10 ust. 10 pkt 7 Karty Nauczyciela w brzmieniu:
"W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony." Wynika z tego, żę w sytuacji gdy dyrektor szkoły musi zatrudnić kogoś np. na zastępstwo, to może to być nauczyciel mianowany. Jest on wtedy zatrudniony w oparciu o umowę o pracę na czas określony.
Maria Trojnar moderator
m.trojnar
Profesor oświaty
 
Posty: 193
Dołączył(a): Wt gru 29, 2009 1:42 pm
Lokalizacja: Oswiata.org.pl: Maria Trojnar moderator

Re: Praca po przerwie dydaktycznej

Postprzez Martha » Pt lut 24, 2012 9:57 pm

Witam,
czy odpowiedź na to zagadnienie jest aktualna??? czy w tzw międzyczasie coś się zmieniło?? Mam podobną sprawę. Jestem nauczycielem od 2001r, od 08.2005 nauczycielem mianowanym. Od lutego 2008 nie pracuję. Od 04.2008
wychowuję synka, a od 10.2010 mam jeszcze córeczkę. Od września 2012 chciałabym wrócić do pracy, w szkole. Czy to prawda że po upływie 5 lat "nie pracowania", mój awans zawodowy przepada i podejmując prace po 5 latach, muszę wszystko, cały awans zawodowy zacząć od nowa?? Czyli w związku z powyższym muszę koniecznie znaleźć zatrudnienie w szkole na rok szkolny 2012/2013??
pozdrawiam
MZ
Martha
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt lut 24, 2012 9:54 pm


Re: Praca po przerwie dydaktycznej

Postprzez cieniasza » Cz lis 28, 2013 6:49 pm

aannaajaszak napisał(a):Wspolczuje...

dlaczego ?
cieniasza
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz lis 28, 2013 6:47 pm

Re: Praca po przerwie dydaktycznej

Postprzez Kamilla » Wt lut 02, 2016 3:24 pm

Jest to bardzo dobra wiadomość Które bardzo lubię czytać .
Kamilla
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt lut 02, 2016 11:30 am

Re: Praca po przerwie dydaktycznej

Postprzez next392 » Śr lis 23, 2016 5:36 pm

Dzięki za info! Moja dziewczyna szuka odpowiedzi na to pytanie. Ci bardzo pomóc!
next392
 
Posty: 9
Dołączył(a): Śr lis 23, 2016 5:21 pm


Powrót do Awans zawodowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości