Forum dla nauczyciela, ucznia, rodzica


Ćwiczenia z empatii

Forum specjalnie stworzone dla rodziców. Jak pomagać naszemu dziecku, jak rozmawiać z nauczycielami czy w końcu czy pozwalać dziecku oglądać telewizje?

Moderatorzy: m.trojnar, apache

Ćwiczenia z empatii

Postprzez Impulsywny Kamil » Pt sty 27, 2017 9:12 am

Joanna Bogudał-Borkowska
Opowieść o czujątkach

Intencją, jaka przyświecała Autorce przy pisaniu książki było przybliżenie Czytelnikowi „niechcianych” uczuć, takich jak: smutek, złość, wstyd, lęk. Bohaterowie pięciu baśni zaprezentowanych w publikacji, których nazwała Czujątkami, mierzą się z trudnymi emocjami i odkrywają, jak bardzo są one potrzebne w życiu.
Z czasem zrodził się w Autorce pomysł dołączenia do baśni propozycji zajęć psychoedukacyjnych, które miałyby uświadamiać dzieciom, że przykre emocje, które czasem odczuwają, nie są złe, ale stanowią wyraz nieuświadomionych i niezaspokojonych potrzeb. Dla dorosłego byłaby to okazja do refleksji nad tym, jak reaguje na przeżywane przez dziecko uczucia.
Ćwiczenia zawarte w tym opracowaniu są przeznaczone dla dzieci w wieku 7–9 lat, choć można je wykorzystywać do pracy z dziećmi młodszymi i starszymi, zależnie od ich indywidualnej dojrzałości emocjonalnej.
W codziennej pracy jako psycholog i psychoterapeuta oraz w życiu Autorka często spotyka się z podziałem emocji na pozytywne i negatywne. Uczucia „dobre” miałyby się wiązać z przyjemnymi stanami i być może dlatego nagminnie bywają wartościowane jako słuszne moralnie, natomiast emocje „negatywne” kojarzą się z niemiłymi przeżyciami i wiążą się z ujemnym osądem moralnym.

Marshall B. Rosenberg, autor programu Porozumienia bez Przemocy, tłumaczy to następująco:
Zaczęło się bardzo dawno temu od mitów dotyczących natury ludzkiej, według których ludzie są źli i samolubni. Według tej destrukcyjnej mitologii heroiczne siły dobra walczą w życiu z siłami zła. Żyjemy w niej od dłuższego czasu, a jej częścią jest język, który odhumanizowuje ludzi i zmienia ich w przedmioty.

Do każdej baśni Autorka opracowała propozycję scenariusza zajęć, który może być modyfikowany przez prowadzącego w zależności od czasu trwania warsztatu oraz specyficznych potrzeb danego dziecka czy grupy dzieci, a także wykorzystywany do indywidualnej pracy terapeutycznej. Książka może być także narzędziem dla rodziców do budowania z dzieckiem dialogu dotyczącego przeżywanych emocji i odkrywania oraz nazywania ukrytych w nich potrzeb.
W ćwiczeniach znajdujących się w części dydaktycznej wykorzystała model czterech części Porozumienia bez Przemocy, który służy zarówno refleksji nad własnym doświadczeniem, jak i empatycznemu wczuciu się w doświadczenie innej osoby. Następnie jest on werbalizowany przez uczestników komunikacji.

Emocje to trudny temat. Chętniej podejmowany, gdy mowa o zadowoleniu, dumie, radości. Niezbyt ochoczo, gdy przychodzi się bać, wstydzić czy złościć. Bo czyż ktoś, składając życzenia, pokusiłby się o sformułowanie: „aby twoja złość dawała ci siłę”? lub „byś potrafił wyjść naprzeciw lękom”? Życzymy raczej szczęścia, pomyślności, sukcesów…
A ta książka jest właśnie o tym, że wszystkie, tak, wszystkie emocje są bardzo pożądane. Nie ma potrzeby, by wstyd, lęk, złość wypierać ze świadomości, uciekać od nich. Lepiej je przygarnąć, uznać za sprzymierzeńców i pozwolić, by odeszły, gdy same uznają, że ich misja została zakończona… Emocje świadomie przeżyte i przyjęte, zrozumiane dają siłę, wyparte przyczyniają się do rozwoju cierpienia, chorób… Gdyby ludzie mogli przyjąć, przepuścić przez siebie, pozwolić działać wszystkim emocjom, poczuliby prawdziwą psychiczną siłę. […]

ISBN 978-83-8095-151-8

Wydanie pierwsze, Kraków 2017, Format B5, Objętość 84 strony, Oprawa miękka, klejona, folia matowa

Obrazek
Impulsywny Kamil
Lubi rozmawiać
 
Posty: 35
Dołączył(a): Cz kwi 07, 2011 12:19 pm

Re: Ćwiczenia z empatii

Postprzez caulinka » So lut 18, 2017 6:57 pm

Niezbędnym warunkiem zaistnienia empatii – pewnego rodzaju sytuacji przepływu, wzajemnego dostrajania się neuronów lustrzanych – jest doprowadzenie do takiej sytuacji, w której jesteśmy w stanie skoncentrować się nawet nie tyle na komunikacji, ile na sobie nawzajem. Ale czym właściwie jest ta koncentracja? Punktem wyjścia niech będzie dla nas zjawisko, które funkcjonuje w każdym z nas i które znacznie ułatwia nam życie, mianowicie uwaga. Pod tym hasłem kryje się szereg zachodzących w naszych umysłach procesów poznawczych, które odpowiadają m.in. za utrzymanie naszego organizmu w stanie gotowości do działania oraz, co ważniejsze, pozwalają na wyodrębnienie z otoczenia istotnych elementów, a tłumienie tych nieistotnych w danym momencie. To właśnie nazywamy koncentracją uwagi z perspektywy psychologii procesów poznawczych. Na poziomie bardziej społecznym koncentracja uwagi daje nam szansę na „chłonięcie całym sobą” przeżyć, intuicji, stanów, rozważań czy wyobrażeń innych.
caulinka
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz lut 16, 2017 8:36 pm

Re: Ćwiczenia z empatii

Postprzez nikg » Śr lut 22, 2017 4:34 pm

Miałam to na biopsychologii xd
nikg
 
Posty: 1
Dołączył(a): Śr lut 22, 2017 4:32 pm

Re: Ćwiczenia z empatii

Postprzez hglih12sd » Pn mar 06, 2017 6:41 pm

Niestety wszelkie sytuacje codzienne, gdzie cały czas trzeba coś załatwiać, gdzieś pędzić, coś ciągle krąży nam po głowie, niekoniecznie sprzyjają takiej koncentracji. Podobnie w sytuacjach zawodowych, zdominowanych raczej stricte zadaniowym nastawieniem, rzadko mamy chwilę na skupienie się na innych. A przecież przy wykonywaniu rozmaitych zadań szalenie ważna jest współpraca, z którą z kolei nierozłącznie wiąże się komunikacją, a z tą z kolei koncentracja na innych. Cóż więc pozostaje?

Dobra wiadomość jest taka, że koncentrację uwagi można ćwiczyć. Po pierwsze samodzielnie, poprzez medytację, relaks czy wszelkiego pracę nad samym sobą, własną świadomością etc. Koncentrację na drugim człowieku z kolei, a ta właśnie jest sednem tegoż artykułu, możemy ćwiczyć poprzez aktywne słuchanie.
hglih12sd
 
Posty: 2
Dołączył(a): N mar 05, 2017 8:00 pm

Re: Ćwiczenia z empatii

Postprzez Evvelina » Cz lip 27, 2017 1:11 pm

Empatia jest przydatna, ale bardziej dla otoczenia niż nas samych... :(
Portal wiedzy i motywacji http://www.exitdoor.pl
Evvelina
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz lip 27, 2017 1:01 pm
Lokalizacja: Polska

Re: Ćwiczenia z empatii

Postprzez Dorcia1 » Pn lip 31, 2017 11:04 am

To bardzo trudny temat.
Niestety wielu Polakom brakuje empatii a w szkołach ten temat porusza się zbyt rzadko.
Rośnie nam pokolenie egoistów i powinniśmy coś z tym zrobić.
Dorcia1
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn lip 31, 2017 11:01 am

Re: Ćwiczenia z empatii

Postprzez eipilala » Pn sie 21, 2017 6:30 am

elementem rozwoju dojrzałości empatycznej jest pogłębianie samoświadomości, szczególnie dotyczącej swoich uczuć, emocji oraz doznań z „ciała”. Jest to swoista introspektywna zdolność do kierowania strumienia uwagi „do środka”. Praca ta owocuje większą integracją intuicyjnych odruchów z całością relacji danej osoby ze światem. W gruncie rzeczy chodzi o to, aby, po pierwsze, wiedzieć, jakie emocje, uczucia oraz doznania cielesne przeżywam, a po drugie, aby się z nimi identyfikować. W rezultacie emocje nie tyle „przydarzają się” jak grypa albo najazd teściowej, lecz są mną. Podobnie z ciałem – jest mną i wiele mówi mi o mojej aktualnej sytuacji.
eipilala
 
Posty: 3
Dołączył(a): So sie 19, 2017 5:50 pm

Re: Ćwiczenia z empatii

Postprzez harimex » So paź 28, 2017 7:58 pm

Ważny przy rozwoju empatii jest także sposób przywiązania. Dzieci przywiązane w sposób bezpieczny (na wyjście mamy z pokoju i pojawienie się obcego reagowały pozytywnie i bez paniki, czy płaczu) były w przedszkolach bardziej zajęte nowymi kolegami i częściej pomagały innym dzieciom, niż te o sposobie przywiązania się ambiwalentnym, czy unikającym (czyli dziećmi obojętnymi lub wycofującymi się z powodu pojawienia się nowej, nieznanej sytuacji).
harimex
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn paź 23, 2017 6:57 pm

Re: Ćwiczenia z empatii

Postprzez iniaax » Wt kwi 24, 2018 8:09 am

Nie ma dzisiaj empatii. Dzieci nie rozumeiją uczuc, bo za malo rozmawiaja, siedza duzo w telefonach, tabletach... NIe umieja czuc naprawde. Moje dwie corki staram sie zabiuerac na spacery, by poczuly "świat"... ale boje sie tez zeby za bardzo nie wspolodczuwaly, bo t omoze skonczyc sie jakas nerwica ;/ jak znalezc umiar??
Najlepsza i najbezpieczniejsza depilacja laserem już dostępna :)
iniaax
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt kwi 24, 2018 7:51 am
Lokalizacja: Włocławek

Re: Ćwiczenia z empatii

Postprzez latte29 » Cz maja 17, 2018 8:57 am

A mi się wydaje że dzieci są empatyczne bardziej niż ich rodzice. Zawze wpsolodczuwaja np jak jestesm,y zli to one tez sie denerwuja. Chyba po prostu trzeba rozmawiac i starac sie to dziecku tlumaczyc.
Per aspera ad astra.
latte29
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz maja 17, 2018 8:53 am
Lokalizacja: Nowy Dwór Gdański

Re: Ćwiczenia z empatii

Postprzez kujonka0 » Śr maja 30, 2018 11:03 am

Wszystko zależy od tego, jaki poziom empatii panuje w domu. Jeżeli rodzice potrafią patrzeć na dwie strony medalu, dziecko będzie postępowało podobnie. Jeżeli rodzice nauczą dziecko empatii - będzie empatyczne. Oczywiście środowisko też bardzo wpływa na poziom empatii. Moim zdaniem w szkole powinny być takie zajęcia, niestety nie wszyscy wiedzą jak to jest ważne w dzisiejszym świecie.
kujonka0
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr maja 30, 2018 10:56 am

Re: Ćwiczenia z empatii

Postprzez Valbia » Wt cze 19, 2018 9:28 am

To zależy od dziecka jak i od rodziców i w jakiej atmosferze jest wychowany. Ja staram się być bardzo emaptyczna ale z rozsądkiem i swój sposób myślenia przekazuję synowi, póki co nie zawiodłam się :)
Valbia
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt cze 19, 2018 9:18 am

Re: Ćwiczenia z empatii

Postprzez darek3398 » Pt lip 06, 2018 5:24 am

Moim zdaniem empatia jest najważniejsza u każdego człowieka. Jeśli tej empatii brak to człowiek jest po prostu jak zwierze bez uczuć.
darek3398
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt lip 06, 2018 5:22 am

Re: Ćwiczenia z empatii

Postprzez nimfa_dora » N lip 08, 2018 10:18 pm

Podręcznik to jedno, praktyka to drugie. Aby nauczyć dziecko empati, należy umożliwić mu działanie w środowisku. Należy również samemu być wzorem. Warto pokazywać dzieciom odmienne kultury, religie itp. - im wcześniej, tym lepiej. Nie wolno również zapominać o szkolnym środowisku.
nimfa_dora
 
Posty: 1
Dołączył(a): N lip 08, 2018 10:12 pm

Re: Ćwiczenia z empatii

Postprzez Decroure » Wt lip 10, 2018 8:46 am

Dokładnie, dziecko musi spędzać jak najwięcej czasu z drugim człowiekiem. Trzeba go nauczyć pomagać. U każdego empatia rozwija się różnie, ale trzeba dziecko nakierować i myślę, że akurat podręcznik tutaj nie ma żadnego znaczenia
Zobacz jak zabieg kriolipolizy przyczynia się zniknięcia tkanki tłuszczowej
Decroure
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt lip 10, 2018 8:43 am

Następna strona

Powrót do Rodzice

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron